Turkus – jeden z najbardziej kobiecych kolorów. Sprawdź, dlaczego warto się nim otaczać!

08 01 2020 | Agata Szewc

Głęboki niebiesko-zielony odcień to jeden z najbardziej kobiecych kolorów. To potwierdzone naukowo! Sprawdź, jakie ma właściwości i dlaczego jest tak kobiecy!

Kolor turkusowy kojarzy się przede wszystkim z odcieniem kamienia szlachetnego o tej samej nazwie. Turkus to świeża, intensywna barwa, która łączy w sobie to, co najlepsze w błękicie i zieleni. Przywodzi na myśl letnie niebo, wakacje w tropikach i ciepłe morze. To także jeden z najbardziej kobiecych kolorów. Sprawdź, dlaczego warto stracić dla niego głowę!

Kobiety kochają turkus

Czy wiesz, że kobiecy zachwyt nad tym kolorem jest udowodniony naukowo? W badaniu [1] analizującym podejście obu płci do poszczególnych barw potwierdzono, że niebiesko-zielony odcień preferowało więcej kobiet niż mężczyzn. To samo badanie wykazało, że 76% kobiet lubi chłodne kolory, a turkus to połączenie dwóch chłodnych barw – niebieskiego i zielonego [2]. To barwa, która budzi skojarzenia z poczuciem bezpieczeństwa, zaufaniem i lojalnością. We wnętrzach pięknie współgra z naturalnymi materiałami takimi jak drewno. Jeśli chodzi o ubrania, pasuje do każdego typu urody i wydobywa jego atuty. W turkusie wspaniale wygląda zarówno brunetka o śniadej cerze, jak i blondynka lub rudowłosa kobieta o porcelanowej skórze. Turkus świetnie podkreśla również letnią opaleniznę.

Turkus – kamień wyjątkowy jak każda kobieta

Odcień turkusowy nierozerwalnie wiąże się z kamieniem, od którego się wywodzi. To minerał, który naprawdę potrafi zaskoczyć. Dlaczego? Dwa brylanty, dwa rubiny czy dwa szmaragdy mogą się różnić między sobą wielkością i kształtem, jednak poza tym będą jednakowe. Z turkusami jest inaczej. Każdy zawiera w sobie niepowtarzalną symfonię kolorów i jest wyraźnie różny od pozostałych. Co więcej — jeżeli bryłę turkusu podzielimy na dwie części, to każda z nich będzie inna [3]. Te słowa wspaniale oddają charakter turkusu jako kamienia i koloru. Ten niezwykły odcień żyje, jest wyrazisty, niejednolity i nieoczywisty. Łączy w sobie różne właściwości – nadzieję kojarzoną z zielenią i spokój, którego doświadczasz, patrząc na błękit nieba. Czy nie takie właśnie jesteśmy my, kobiety?

W czym tkwi sekret turkusu?

Dlaczego warto otaczać się turkusem we wnętrzach lub wybierać ubrania w tym kolorze? Jean-Gabriel Causse w książce „Niesamowita moc kolorów” zauważa, że jest to barwa bardzo zrównoważona, która łagodzi wzburzenie i pomaga walczyć z depresją. Causse wskazuje też na jego niejednoznaczny charakter. Ani ciepły, ani zimny, albo przeciwnie, ciepły i zimny zarazem, turkus ma wielu zwolenników. Dodatkowo daje wrażenie czystości i higieniczności, więc stanowi świetne rozwiązanie jako akcent w łazienkach czy kuchniach. W przypadku ubrań czy makijażu pomaga natomiast stworzyć świeży look.

Salatino – smak w twoim ulubionym kolorze

Czy wiesz, że turkus może towarzyszyć ci również podczas jedzenia? Salatino to wygodne, zdrowe i pełnowartościowe posiłki, które wpisują się w kobiecą naturę. Nie jest tajemnicą, że jemy oczami, a atrakcyjnie wyglądające dania smakują jeszcze lepiej. Sałatki Salatino w wygodnych opakowaniach w ulubionym kobiecym kolorze to wspaniała okazja, by zrobić sobie chwilę przerwy, pomyśleć o nadmorskich wakacjach i delektować się różnorodnością smaków. Ryby bogate w kwasy omega-3, wartościowe kasze i pełne witamin warzywa to najlepszy przepis na zbilansowany posiłek bez konserwantów.

Autor: Agata Szewc, dziennikarz kulinarny

 [1] Colod and Gender study (1964) za: Bear J. H. (2018) “These Are the Colors Women Love Most”. Źródło: https://www.lifewire.com/what-are-womens-favorite-colors-1077397 (data dostępu: 10.08.2019 r.)

 [2] Bear J. H. (2018) “These Are the Colors Women Love Most”. Źródło: https://www.lifewire.com/what-are-womens-favorite-colors-1077397 (data dostępu: 10.08.2019 r.)

 [3] Blikle A. (2014) „Kompendium turkusowej samoorganizacji” .Źródło: http://www.moznainaczej.com.pl/Download/Turkus/A.Blikle_Kompendium_turkusowej_samoorganizacji.pdf (data dostępu: 10.08.2019 r.)

 

 

Agata Szewc

Dziennikarka kulinarna i tłumaczka. Publikowała m.in. w Rzeczpospolitej i Polska The Times. Miłośniczka trendów i baczna obserwatorka stylów życia. Komentatorka zjawisk kulinarnych i zmian, jakie we współczesnym lifestyle’u powoduje pojawianie się nowości żywieniowych.