Zabiegana kobieta – jak znaleźć czas na aktywność?

09 11 2018 | Magda Foeller

Jeśli zastanawiacie się właśnie, czy znacie kobietę, która nie byłaby każdego dnia pochłonięta obowiązkami i zapracowana. Chyba takiej nie ma. My, kobiety mamy to do siebie, że w ważnych dla nas sprawach związanych z pracą, domem, rodziną, chcemy być zawsze najlepsze lub przynajmniej wystarczająco dobre. Skutkuje to nieraz zbyt szybkim życiowym pędem, w którym brak miejsca na zadbanie o nasze zdrowie. W życiu każdej z nas jednak pojawia się w końcu taki moment, kiedy zdajemy sobie sprawę z tego „autozapomnienia”, które objawia się zmęczeniem, bólami kręgosłupa czy dodatkowymi kilogramami widocznymi na udach czy na ramionach. Wtedy zapewne wiele z nas ma do siebie wewnętrzny żal i myślimy sobie, że przecież mogłyśmy się wcześniej za siebie zabrać, tylko kiedy? No właśnie, zabiegane kobiety, jak znaleźć czas na aktywność, gdy nasz codzienny grafik pęka w szwach? Już teraz chcemy podzielić się z wami kilkoma pomysłami, które mogą być dla was pomocne.

Jeśli jesteście zabieganymi mamami, a nie za bardzo ktokolwiek może wam pomóc w opiece nad dziećmi, pomyślcie, jaką aktywność możecie uprawiać razem. Jest coraz więcej miejsc i klubów fitness przyjaznych dzieciom, gdzie znajdują się specjalnie wyznaczone dla nich strefy lub nawet zajęcia dla mam z maluchami. Próbowałyście? Zapewne słyszałyście, że do studia na trening personalny przychodzą nawet mamy z bobasami w wózku – podczas ich drzemki. Z drugiej strony szybszy spacer czy nawet bieg z wózkiem specjalnie do tego przystosowanym to połączenie naszej aktywności z czasem dziecka na świeżym powietrzu. A jeśli ciężko wam się wyrwać z domu, Internet roi się od programów treningowych dla mamy z dzieckiem, które są formą ruchu dla kobiet, a dla maluszka świetną zabawą. Mając wątpliwości lub mało motywacji, przypomnijmy sobie te słowa: Jeśli nie chcemy, znajdziemy powód. A jeśli chcemy, to znajdziemy sposób na naszego malucha.

Natomiast jeśli jesteście mamami kilku- lub więcej-latków, spróbujcie czas spędzany z nimi poświęcić na aktywność. To może być rekreacja na świeżym powietrzu – wycieczka rowerowa, rodzinne gry z piłką, wspólne starty w zawodach biegowych, a nawet ćwiczenia w ogrodzie. Na pewno znacznie trudniej niż treningu jest nam odmówić czasu spędzonego z własnym dzieckiem, zatem dlaczego tego nie połączyć? Co zrobić, gdy dla pełnego skupienia potrzebujemy treningowej samotności? Spróbujmy wejść we współpracę z koleżanką. Kiedy ona chce pójść do kosmetyczki, my pilnujemy jej dziesięciolatka. Kiedy my chcemy pójść na siłownię, ona zajmuje się naszym. Takie rozwiązanie zadowoli nie tylko mamy potrzebujące od czasu do czasu chwili tylko dla siebie, ale i dzieci, które spędzą te kilka godzin na zabawie z rówieśnikiem. A może wasze dziecko ma dodatkowy angielski lub trening piłkarski, a wy w tym czasie przez dwie godziny czekacie w samochodzie lub plotkujecie z innymi mamami? Dlaczego nie znaleźć w pobliżu klubu fitness lub siłowni i wykorzystać tego czasu aktywniej? Dlaczego nie spróbować?

Z kolei jeśli mamy na głowie wiele obowiązków zawodowych i nie udało nam się dotychczas znaleźć czasu na trening, pojawiają się dwa rozwiązania. Po pierwsze, warto sobie uświadomić, jak bardzo aktywność pomoże nam w pracy, w biznesie. Nie tylko zyskamy więcej energii do wykonywania obowiązków, ale znikną dolegliwości bólowe w kręgosłupie, nie mówiąc o zwiększonej pewności siebie, kiedy poczujemy się lepiej we własnej skórze. Przekonałam was trochę? Super! A jeśli nie, szukajmy dalej. Zamiast jeździć do pracy samochodem lub autobusem, spróbujcie roweru lub chociaż postarajcie się wracać z pracy szybkim marszem. I tak musicie ten dystans pokonać, dlatego można wykorzystać ten czas jak najlepiej. A skoro mówimy o czasie przed i po pracy, co powiecie na pół godziny ćwiczeń po przebudzeniu lub bezpośrednio po powrocie do domu? Bez zastanawiania się, na szybko, żeby nie burzyć za bardzo planu dnia, ale jednak zrobić coś dla siebie. Same zobaczycie, że taki trening będzie dla was zastrzykiem energii działającym jak dobra kawa, a z czasem stanie się elementem waszej codzienności, za którym będziecie tęsknić, gdy go pominiecie.

Jeśli jesteście zabieganymi żonami, dziewczynami, partnerkami, spróbujcie uczynić z aktywności świetny sposób na randkę. Na trening spokojnie możecie przecież wybrać się razem ze swoją drugą połówką, dzięki temu nie tylko razem spędzicie czas, ale też zrobicie coś dobrego dla swojej kondycji i samopoczucia. A może wspólny tenis, jogging? Znajdźcie sport, który interesuje Was oboje, a trenując razem zyskacie nie tylko endorfiny, ale i czas we dwoje.

Każdego dnia uczestniczymy w biegu zwanym kobiecą codziennością. I w tym pędzie zapominamy o jednej osobie, bez której nie damy rady go ukończyć. Zapominamy o sobie. Oprócz tych sposobów, które wam podsunęłam, jest jeszcze mnóstwo innych rozwiązań, abyście znalazły chwilę dla własnego zdrowia i samopoczucia. Poszukajcie tych, które są najbardziej odpowiednie dla was i wdrażajcie je krok po kroku.

Magda Foeller

Master Trener metody Justfit EMS. Właścicielka prestiżowego studia treningu personalnego Magda Foeller Studio. Jedna z najbardziej znanych trenerek w kraju. Jej nowatorskie podejście do treningu i odżywiania zostało docenione na arenie ogólnopolskiej, a jej posty na portalach społecznościowych śledzi każdego dnia kilkadziesiąt tysięcy kobiet i mężczyzn. Regularnie występuje jako ekspert w programach telewizyjnych m.in. TVN i TVP, radiowych oraz na ogólnopolskich konferencjach. Magda przeprowadziła setki metamorfoz wizerunkowych w kraju i zagranicą.