ABC zrównoważonej diety

09 02 2018 | Marzena Kasprzak

Czy poszukiwanie zrównoważonej diety jest rzeczywiście aż tak trudne? Myślę, że warto spróbować zacząć od tego, co najprostsze.

W Internecie i wszelkiego rodzaju źródłach na pewno mogliście przeczytać mnóstwo porad dotyczących zrównoważonej diety. Nie ma przełomowych „diet cud”, które zrewolucjonizują nie tylko podejście do tematu żywienia, ale także dadzą uniwersalną odpowiedź na dręczące wszystkich pytanie: zdrowo czyli jak? Należy zacząć od podstaw i regularnych zmian w sposobie żywienia.

Ludzki organizm ma pewne stałe potrzeby, które powinien po prostu zaspokajać. Dlatego to, co najprostsze, i być może dla wielu, bardzo żmudne okazuje się najbardziej właściwe i skuteczne w dłuższej perspektywie czasowej. Trzeba sobie uświadomić dwie rzeczy. Po pierwsze każdy potrzebuje nieco innej diety (w zależności od trybu życia i ewentualnych jednostek chorobowych). Po drugie warto zacząć od podstaw i przyjrzeć się Piramidzie Żywienia. W zdziwienie może wprowadzić Was fakt, że są trzy piramidy – jedna dotyczy dzieci i młodzieży druga dorosłych, trzecia zaś osób starszych.

Piramida jest graficznym opisem, który pokazuje jakie proporcje powinniśmy zachowywać, aby odżywiać się zdrowo. Podstawą jest tutaj ruch. Warto więc pamiętać, że popularne przysłowie, że ruch to zdrowie znajduje potwierdzenie również w badaniach. To punkt wyjścia do zdrowego życia. Wyżej w piramidzie znajdziemy warzywa i owoce. To oznacza, że powinny być one wysoko na naszej liście priorytetów żywieniowych. Dopiero za nimi znajdują się pieczywo pełnoziarniste i kasze. Wyżej mleko oraz nabiał, mięso, wędliny oraz ryby, a na samym końcu oleje i tłuszcze. Nie oznacza to, że mamy rezygnować z wyższych punktów hierarchii. To byłby błąd. Chodzi jednak o to, aby opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia Piramida podpowiadała nam proporcje naszej diety. Jeśli je zachowamy, będziemy mogli pochwalić się wprowadzaniem w życie zrównoważonej diety.

Zatrzymajmy się na moment przy rybach, bo niestety nie jemy ich zbyt często. A szkoda. Zawierają cenne kwasy omega-3, a także witaminę D oraz mnóstwo składników mineralnych: jod, selen, fluor, magnez, wapń, które wspomagają naszą odporność. Dobrze byłoby, gdybyśmy jedli je 2-3 razy w tygodniu i to niekoniecznie w formie obiadu, ale także w ramach śniadania lub kolacji. Tuńczyk z warzywami lub cennymi zbożami jak kamut lub owies – brzmi świetnie i na pewno warto wprowadzić taką pozycję do swojej diety.

No dobrze, ale przydałby się jakiś konkret. Która z popularnych diet może być dla nas atrakcyjna? Dla większości z nas pewnie interesująca byłaby śródziemnomorska. Jest nie tylko urozmaicona, ale proponuje większe spożycie ryb, a mniejsze mięsa, co jest kontrą wobec polskich nawyków żywieniowych. Bogata jest również w zboża będące źródłem węglowodanów złożonych oraz orzechy i migdały, zaopatrujące nasz organizm w witaminę E i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Zachowane są w niej proporcje oparte na Piramidzie Żywienia, która stanowi dobrą podstawę do ustalania priorytetów żywieniowych.9

Marzena Kasprzak

dietetyk, psychodietetyk, diet coach. Ukończyła studia licencjackie oraz magisterskie na kierunku Dietetyka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Na co dzień prowadzi własną poradnię dietetyczną w Poznaniu, organizuje wykłady i warsztaty kulinarne oraz współpracuje z cateringami w całej Polsce. Jest zwolenniczką diety racjonalnej, której przyświeca stwierdzenie, że można jeść wszystko, tylko w odpowiednich ilościach.