7 kroków do dobrego samopoczucia

03 04 2018 | Marzena Kasprzak

3Dobre samopoczucie to podstawa prawidłowego funkcjonowania i osiągnięcia poczucia szczęścia w życiu. Jeśli czujesz się dobrze ze sobą i otaczającym światem, szklanka zawsze będzie dla Ciebie do połowy pełna! Tylko jak to zrobić?

Jedz zdrowo

Liczy się tu nie tylko ilość, ale i jakość produktów, które trafiają na nasz talerz. Warto spożywać codziennie 3 większe posiłki oraz 2 mniejsze przekąski, gdyż taka ilość zapewnia nam siły i energię oraz powoduje, że trawienie przebiega prawidłowo. Takie działanie pozwala również zminimalizować ilość niezalecanych przekąsek w ciągu dnia, które przyczyniają się do odkładania tkanki tłuszczowej. Istotną kwestią jest również zróżnicowanie naszego menu. Powinny znaleźć się w nim nie tylko zboża z pełnego przemiału, ale też duża ilość warzyw i owoców, czy chudych produktów nabiałowych oraz mięsa. Bardzo ważnym, choć często pomijanym przez nas produktem są ryby – zarówno w formie dania obiadowego, jak i sałatek, czy past rybnych w porze kolacji oraz lunchu. Odpowiednio zbilansowana dieta daje nie tylko poczucie zadbania o siebie, ale również dostarcza nam sił i energii do realizacji zaplanowanych celów na dany dzień. Ponadto dzięki niej świetnie wyglądamy, choroby omijają nas szerokim łukiem, a nasza skóra wygląda zdrowo i młodo.

Wstań z kanapy!

30 minut ruchu dziennie to absolutne minimum. Większość z nas ma pracę siedzącą, która niestety nie sprzyja ani koncentracji (niezmienna pozycja, mało świeżego powietrza), ani też budowaniu masy mięśniowej. Aby ból pleców i zmęczenie było już tylko wspomnieniem, warto zejść z kanapy i wybierać aktywności na świeżym powietrzu, których jest naprawdę mnóstwo – rower, spacer, trampoliny czy zumba. Wybierzmy to, co da nam radość, przyniesie odprężenie oraz przy okazji będzie miało korzystne odbicie w wyglądzie naszej sylwetki. Moc endorfin gwarantowana, a przez to i uśmiech od ucha do ucha.

Pozytywni ludzie wokół

To, kim się otaczamy na co dzień ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli wokół nas są osoby roześmiane i rozumiejące nasze potrzeby, to my również tacy się stajemy. Niebagatelną kwestię pełni tu również możliwość rozmowy z przyjaciółmi, czy „reset” po ciężkim dniu w domowym zaciszu z rodziną.

Odpuść bycie perfekcyjnym

Wielu z nas ma przekonanie, że w każdym aspekcie życia, każdej sytuacji i miejscu „musi” być perfekcyjnym. Jeśli masz wiele na głowie – pracujesz, masz rodzinę i przyjaciół, chcesz rozwijać swoje pasje i wszystko robić na najwyższych obrotach, to wiedz, że tak się nie da. Prędzej czy później nie starczy sił na wszystko, a dodatkowo ich wykonywanie przestanie sprawiać radość. Chyba nie o to chodzi, prawda? Zastanów się, jakie masz cele, co jest dla Ciebie naprawdę ważne, a resztę rzeczy odpuść choć w jakimś aspekcie lub rozdziel obowiązki.

30 min. dziennie dla siebie

Żelazna zasada szczęśliwego człowieka. Choćby się waliło i paliło znajdź w ciągu dnia czas dla siebie. Niech to będzie wygodny fotel i ulubiona książka, domowe spa, spacer. Coś co lubisz i robisz tylko dla siebie. Da Ci to nie tylko poczucie odprężenia, ale przede wszystkim naładuje endorfinami bardziej niż kawałek czekolady!

Pamiętaj o swoich mocnych stronach

Niejednokrotnie, gdy ktoś pyta nas o słabe strony wymieniamy ich minimum 10, kiedy zaś o zalety zatrzymujemy się na 2. Nie umiemy patrzeć na siebie w pozytywnym świetle, dostrzegać naszych talentów. Jeśli masz z tym problem, a wiedz, że wpływa to bardzo mocno na Twoją samoocenę i samopoczucie – proponuję więc bardzo prostą zabawę. Poproś 5 życzliwych sobie ludzi, których zdanie jest dla Ciebie ważne o wypisanie rzeczy, za które Cię lubią/ szanują/ kochają/ widzą w Tobie. I naucz się dostrzegać swoją wartość!

Pasja, hobby

Znajdź coś, co w zabieganym świecie da Ci chwilę wytchnienia. Realizuj marzenia, daj sobie chwilę radości. Pasja pomaga nie tylko poprawić samopoczucie po nawet najgorszym tygodniu, ale przede wszystkim daje nam poczucie spokoju, wyładowania emocji i pobudza do kreatywności.

Niech każdy z tych 7 kroków będzie dla Ciebie drogą do Twojego lepszego „ja”. Spełniając wszystkie oraz te, które Ty sama uznasz za stosowne i ważne w Twoim życiu poczujesz nie tylko radość i szczęście, ale będziesz „dopieszczona”. Jesteś ważna i pamiętaj o tym! I Twoje szczęście oraz uśmiech od ucha do ucha też!

Marzena Kasprzak

dietetyk, psychodietetyk, diet coach. Ukończyła studia licencjackie oraz magisterskie na kierunku Dietetyka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Na co dzień prowadzi własną poradnię dietetyczną w Poznaniu, organizuje wykłady i warsztaty kulinarne oraz współpracuje z cateringami w całej Polsce. Jest zwolenniczką diety racjonalnej, której przyświeca stwierdzenie, że można jeść wszystko, tylko w odpowiednich ilościach.