5 prostych sposobów na przyspieszenie Twojego metabolizmu

21 10 2018 | Marzena Kasprzak

Regularne odżywianie

Czasem udaje Ci się zjeść w ciągu dnia 4-5 posiłków, ale zazwyczaj wygląda to tak, że spożywasz tylko śniadanie i wieczorem próbujesz zrekompensować organizmowi energetyczność całego dnia? Zmień to! Regularne odżywianie i pewna przewidywalność dla organizmu to bardzo istotna sprawa. Jeśli jest on pewien, że o określonych godzinach dostarczysz mu odpowiednią porcję energii nie tylko ma siłę i energię do pracy, ale również metabolizm działa szybciej, co powiązane jest z tym, iż łatwiej Ci utrzymać odpowiednią i zgodną z normami masę ciała. Dzięki regularnym i częstym posiłkom wzrasta termogeneza indukowana pożywieniem (TEF), która dzięki przeżuwaniu pokarmów zwiększa ilość wydatkowanej energii i przyspiesza procesy trawienne.

Odpowiednie produkty na talerzu

Zwracaj uwagę na swoje wybory żywieniowe. Przede wszystkim zrezygnuj z produktów zawierających duże ilości tłuszczów nasyconych, mało błonnika i o niskiej gęstości odżywczej (a więc niewielkiej ilości witamin i składników mineralnych). Staraj się wprowadzać do menu dużo warzyw, owoców, ryb, orzechów, nabiału, pełnoziarnistego pieczywa oraz produktów zbożowych o niskim stopniu przetworzenia. Wzbogać dietę w przyprawy, które wspomagają pracę układu pokarmowego i polepszają trawienie. Możesz również do niektórych dań dodać produkty o udowodnionym działaniu przyspieszającym metabolizm, jak papryczka chilli zawierająca kapsaicynę, czy imbir z gingerolem. Pamiętaj o odpowiedniej ilości błonnika – jest on Twoim sprzymierzeńcem w walce o właściwą masę ciała!

Picie wody

Woda stanowi ok. 60% naszego ciała, a nierzadko bagatelizujemy jej istnienie i spożywamy jej za mało. Jak pokazuje raporty: PBS na zlecenie organizacji „Woda w domu i biurze” oraz „Fakty i mity o wodzie” przygotowany przez Żywiec Zdrój przeciętny Polak spożywa ok. 1l wody, a tylko 6% z nas pije zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu. To wielki błąd, gdyż odgrywa ona istotną rolę w regulacji temperatury ciała i transporcie tlenu oraz składników odżywczych w organizmie. Już lekkie odwodnienie może zmniejszyć naszą wydolność, koncentrację i przyczynić się do niemożności zmniejszenia masy ciała. Spożywaj więc ok. 30ml wody/ kg masy ciała, a Twój organizm Ci za to podziękuje!

Zdrowe przekąski

Nie tylko główne posiłki są ważne. Niemniej istotne jest to, co zjesz jako II śniadanie, czy podwieczorek. Bardzo często to bowiem w tych posiłkach robimy wiele błędów, niwecząc swoją pracę nad zdrowym ciałem. Zwróć więc uwagę na skład i odżywczość dań, po które sięgasz. Przygotuj je w domu np. w formie koktajlu, sałatki lub zdrowego deseru, bądź też, jeśli nie masz na to czasu i chęci, kup takie, w których producent zadbał o to, by wyselekcjonowane składniki dodały Ci zdrowia i sił – np. sałatki Salatino.

Sport

Odpowiednia dieta to tylko połowa sukcesu. Bardzo ważnym aspektem wpływającym na tempo Twojego metabolizmu będzie bowiem również ilość aktywności fizycznej, którą wprowadzasz każdego dnia. Przesiądź się na rower lub przespaceruj do pracy pieszo, zatańcz z ukochanym, poskacz na skakance, popływaj, idź na siłownię. Twój organizm potrzebuje minimum 30 minut sportu w ciągu dnia, aby mógł spalić nadwyżkę energetyczną z całego dnia, wzmocnić mięśnie i spalić efektywnie tkankę tłuszczową. Sport to również idealna odskocznia, która umożliwia odstresowanie, a jak wiemy – zdenerwowanie i idące za tym zmiany hormonalne w organizmie również przyczyniają się do spowolnienia metabolizmu funkcjonując na zasadzie alarmu, który uniemożliwia racjonalne wydatkowanie energii.

Aby móc żyć zdrowo i cieszyć się odpowiednią sylwetką długie lata jak widać wcale nie potrzeba dużo. Wprowadź 5 prostych zasad i zobacz oszałamiające efekty!

Marzena Kasprzak

dietetyk, psychodietetyk, diet coach. Ukończyła studia licencjackie oraz magisterskie na kierunku Dietetyka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Na co dzień prowadzi własną poradnię dietetyczną w Poznaniu, organizuje wykłady i warsztaty kulinarne oraz współpracuje z cateringami w całej Polsce. Jest zwolenniczką diety racjonalnej, której przyświeca stwierdzenie, że można jeść wszystko, tylko w odpowiednich ilościach.