Zdrowe ryby zamiast drogich kosmetyków – poczuj różnicę na własnej skórze!

02 10 2019 | Katarzyna Pefew

Piękna i zdrowa skóra oraz odpowiednia dieta to naczynia połączone. Czy wiesz, że na kondycję twojej skóry w dużym stopniu wpływają kwasy omega-3? Jedz ryby przez cały rok – zaoszczędzisz na dermatologu i kosmetykach!

Prawidłowo zbilansowana dieta to przede wszystkim zdrowie i energia, ale też piękny wygląd. Świetlista, gładka, nawilżona skóra bez zaczerwienień i wyprysków nie musi oznaczać wydatków na wizyty dermatologiczne, medycynę estetyczną i drogie kosmetyki. Zadbaj o siebie od wewnątrz, spożywając produkty bogate w kwasy omega-3. Gdzie ich szukać? W rybach! Ciesz się nimi nie tylko na wakacjach. Sięgaj po pyszne sałatki rybne Salatino przez cały rok i poczuj różnicę na własnej skórze!

ABC zdrowej skóry

Skóra to bariera ochronna, która odpowiada za równowagę pomiędzy środowiskiem zewnętrznym i wewnętrznym twojego organizmu. Ochronę umożliwia w szczególności warstwa rogowa naskórka, której strukturę można porównać do muru z cegły. Cegły to keranocyty, a zaprawa murarska to kompleksy lipidowe. Te ostatnie mogą ulegać zaburzeniom pod wpływem wewnętrznych i zewnętrznych czynników takich jak detergenty, czynniki atmosferyczne, stany zapalne i choroby skóry. „Cement międzykomórkowy” to między innymi wielonienasycone wyższe kwasy tłuszczowe (WKT), czyli kwasy omega-3 i omega-6. Gdy ich brakuje, skóra staje się sucha, pojawiają się zmarszczki, zaczerwienienia, dochodzi do podrażnień i zaczerwienień. Skuteczność stosowania WKT w przypadku suchości skóry, jak i zapobieganiu temu zjawisku potwierdziły wyniki wielu badań. [1]

Kwasy omega-3 – naturalny sposób na piękną skórę

Dlaczego jedzenie ryb wpływa na kondycję twojej skóry? Odpowiedź jest prosta – dzięki zawartym w nich kwasom omega-3. Jak podkreśla dr inż. Katarzyna Marciniak-Łukasiak z Katedry Technologii Żywności SGGW, pozytywny wpływ kwasów tłuszczowych omega-3 polega między innymi korzystnym oddziaływaniu na skórę i działaniu leczniczym w przypadku schorzeń skórnych (np. atopowym zapaleniu skóry) [2]. Wiesz już, że dzięki kwasom omega-3 zawartym w rybach możesz wiele zyskać. Po czym poznać, że ich brakuje? Pierwszymi oznakami deficytu nienasyconych kwasów tłuszczowych w organizmie są z reguły różnego rodzaju zaburzenia skórne. Zarówno związki z rodziny omega-3 jak i omega-6 są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiej skóry [3]. Co się dzieje, gdy jest ich za mało? Deficyt kwasów wysokonienasyconych powoduje szereg zmian w strukturze warstwy rogowej, odbijających się przede wszystkim na funkcjonowaniu bariery naskórkowej i powodujących zarówno zwiększenie  przeznaskórkowej utraty wody, jak i poprawę penetracji substancji drażniących z zewnątrz. [4]

Jak kwasy omega-3 działają na skórę?

Spożywając kwasy omega-3, których prawdziwe bogactwo znajdziesz w rybach, wspierasz swoją skórę na kilka sposobów. Zapewniasz jej nawilżenie, wygładzenie i złagodzenie podrażnień oraz stanów zapalnych, również tych spowodowanych poparzeniami słonecznymi. Wykazano, że zawarte w kwasach omega-3 substancje mogą znacznie redukować wydzielane pod wpływem działania ultrafioletu substancje prozapalne. Działają zatem ochronnie, zmniejszają skutki poparzeń słonecznych, aktywizują jednocześnie procesy naprawcze i łagodzą podrażnienia [5]. Odpowiednią ilość kwasów omega-3 dostarczaj skórze przez cały rok, spożywając ryby w różnych formach. Sięgnij po zbilansowane posiłki Salatino. To sałatki rybne o różnych smakach, w których ryby uzupełniono o warzywa i zdrowe kasze. Poręczne opakowania, krótkie składy i brak konserwantów to kolejne powody, dla których warto mieć Salatino zawsze pod ręką!

 [1], [5] Bojarowicz H. I Woźniak B.(2008)„Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę” [w: ] „Problemy Higieny i Epidemiologii” 89(4)

 [2] Marciniak-Łukasiak Katarzyna (2011) „Rola i znaczenie kwasów tłuszczowych omega-3”, [w:] „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość”. Nr 6 (79)

 [3], [4] Wydro D.M.  (2012) „Kwasy omega 3 i 6 w medycynie i kosmetologii. Wpływ doustnej suplementacji kwasami omega-3 i 6 na kondycję skóry – badanie pilotażowe”

Katarzyna Pefew

doradca żywieniowy, ukończyła Poradnictwo Żywieniowe i Dietetyczne na SGGW, prezes Fundacji Jabłko i Dynia, zajmującej się edukacją z zakresu zdrowego odżywania.