Tuńczyk z kasztanami i kaszą kuskus – lunch w wersji gourmet

03 06 2019 | Katarzyna Pefew

Kanapki, jedzenie na wynos, kanapki… Dobrze znasz ten schemat? Podpowiemy ci, jak przełamać żywieniową monotonię i jeść pysznie nawet w intensywne dni.

Monotonne jedzenie – pozornie błahy problem

Powtarzalne menu sprawia, że nie masz ochoty sięgać po przekąski i zaniedbujesz regularne jedzenie? Nic dziwnego! Jak zauważa Dorota Czerwińska, autorka książki „Zasady żywienia”, monotonne pożywienie może zniechęcać do jedzenia i zmniejszać apetyt [1]. Bez względu na to, czy dużo czasu siedzisz za biurkiem, opiekujesz się dzieckiem, czy też aktywnie spędzasz czas, twój organizm potrzebuje składników odżywczych dostarczanych mu w regularnych odstępach. Jak podkreśla Czerwińska, najkorzystniej jest spożywać 4–5 posiłków dziennie, nie powinniśmy jeść rzadziej niż trzy razy w ciągu dnia [2]. Z pewnością jednak zdarzyło ci się opóźniać sięgnięcie po posiłek tylko dlatego, że po prostu nie miałaś na niego ochoty ze względu na znudzenie przewidywalnym smakiem. Z braku czasu, wbrew zaleceniom, zjadamy mniej posiłków, nie przygotowujemy śniadań, zamiast obiadu jadamy tylko obiadokolację, przekarmiamy się wieczorem, jemy w pośpiechu, co może powodować złe trawienie [3] – dodatkowo przestrzega Czerwińska. Warto więc zadbać o to, by posiłki, które ze sobą zabierasz, były nie tylko sycące, lecz także smaczne.

Najlepsze kasztany są… w sałatce Salatino

Połącz przyjemne z pożytecznym i zabierz ze sobą zdrowy posiłek, który zaskoczy cię wyrafinowanym smakiem. Może spodobać ci się poręczna sałatka Salatino pełna składników dodających energii i poprawiających koncentrację. Tuńczyk z kasztanami i kaszą kuskus od Salatino to idealna porcja do pracy, a także posiłek między pracą a wyjściem na siłownię czy spotkaniem z przyjaciółmi. Wbrew pozorom kasztany to nie tylko domena kuchni francuskiej. Ich potencjał warto wykorzystać też w codziennym menu i ze względu na niespotykany smak, i na walory zdrowotne. Czy wiedziałaś, że kasztany jadalne są przede wszystkim źródłem węglowodanów, błonnika i witaminy C, której porównywalna ilość występuje w cytrynie? W składzie kasztanów jadalnych obecne jest żelazo, wapń, miedź, fosfor, potas i magnez, a także escyna, czyli związek chemiczny uszczelniający naczynia krwionośne, lecytyna pozytywnie wpływająca na pamięć i koncentrację oraz nienasycone kwasy tłuszczowe [4]. Korzystny wpływ na koncentrację i lepsze zapamiętywanie mają także składniki zawarte w rybach. Kwasy omega-3 odpowiadają między innymi za lepszą pracę mózgu i układu krwionośnego. Sięgając po Tuńczyka z kasztanami i kaszą kuskus od Salatino, możesz mieć pewność, że zyskujesz nie tylko pyszną, lecz także odżywczą sałatkę. Całość przyprawiona aromatycznym i orzeźwiającym imbirem doda ci energii i pobudzi do działania.

Żyj w swoim tempie i pamiętaj, że na co dzień również możesz cieszyć się smakami, które dotychczas kojarzyły ci się z ekskluzywną restauracją czy wyjazdem na wakacje. Życie jest zbyt krótkie, by poddawać się kulinarnej monotonii!

[1], [2], [3] Czerwińska Dorota (2014) “Zasady żywienia”, WSiP

[4] Zięciak Paulina (2019 )„Kasztany jadalne – właściwości i zastosowanie” [w:] Biomedical. Źródło: http://www.biomedical.pl/dieta-i-odzywianie/kasztany-jadalne-6549.html (data dostępu: 25.04.2019 r.)

 

Katarzyna Pefew

doradca żywieniowy, ukończyła Poradnictwo Żywieniowe i Dietetyczne na SGGW, prezes Fundacji Jabłko i Dynia, zajmującej się edukacją z zakresu zdrowego odżywania.