Sałatki w codziennej i niecodziennej diecie

25 07 2019 | Katarzyna Pefew

Zdrowe jedzenie wcale nie musi wiązać się z ograniczeniami. Odkryj pełnowartościowe posiłki, które pasują do twojego trybu życia. To łatwiejsze niż myślisz!

Smak i zdrowie na wiele sposobów

Moda na sałatki trwa w najlepsze. Nic dziwnego – coraz lepiej rozumiemy, jak ważną rolę w codziennej diecie pełnią warzywa. Jednak nadal jemy ich zdecydowanie za mało. Można zmienić ten stan rzeczy, wprowadzając do codziennego menu sałatki. Ale… wiele z nas uważa tą formę posiłków za zbyt czasochłonną. Czy istnieje alternatywa? Salatino przyjaciel kobiet zaoszczędzi Twój czas. To pełnowartościowe dania, w których znajdziesz ryby, warzywa, lekkie sosy, a także zboża. Różnorodność składników sprawi, że z pewnością nie będziesz mogła narzekać na nudę!

Dodaj kolorów codziennej diecie

Posiłki w twojej codziennej diecie powinny być jak najbardziej urozmaicone. Dlaczego? Sylwia Gugała-Mirosz i Paula Nagel, ekspertki z Instytutu Żywności i Żywienia, przekonują: jeśli postawisz na różnorodne dania – z większą przyjemnością i apetytem będziesz sięgać po jedzenie. A to nie jedyny plus! Pamiętaj, że urozmaicona dieta to źródło wielu cennych składników wpływających pozytywnie na stan twojego zdrowia [1]. Efekt: czujesz się świetnie, pięknie wyglądasz i wiesz, że możesz przenosić góry! Gdy masz ochotę coś przekąsić, zamiast sięgać po kanapkę z szynką, wybierz pełnowartościową sałatkę. To smaczny i zdrowy posiłek, który sprawdzi się również na drugie śniadanie. Dodatkowo świeże warzywa możesz włożyć do słoika czy specjalnego pojemnika i zabrać ze sobą do pracy lub na uczelnię. Będziesz mieć je pod ręką, kiedy zgłodniejesz. 

Sałatka – zdrowa przekąska i pełnowartościowy posiłek

Sałatki to także doskonały pomysł na pełnowartościowy posiłek wtedy, kiedy twój dzień wygląda inaczej niż zwykle. Czeka cię podróż służbowa? A może planujesz weekendowy wypad za miasto lub po prostu chcesz spędzić czas na świeżym powietrzu? Znakomicie! W końcu ruch i odpowiednia dieta są sekretem zdrowia i powinny iść w parze! Jak to zrobić? Wystarczy zabrać ze sobą warzywa i owoce, które staną się doskonałą przekąską na górskim szlaku czy w czasie spaceru po lesie. Dobrym pomysłem będzie także Salatino, które zjesz w dowolnej chwili, dodając sobie energii do dalszej wędrówki. 

Zamiast podziwiać uroki przyrody, tym razem zamierzasz spędzić czas we własnym domu w towarzystwie przyjaciół? W tej sytuacji również zadbaj o dobrze zbilansowane posiłki. Zaskocz znajomych i przygotuj lekkie, niskokaloryczne sałatki będące prawdziwą bombą witaminową. Zachęć ich do zdrowego odżywiania, a przekonasz się, że wszystkim wyjdzie to na zdrowie! Na domówce, grillu czy przyjęciu również możesz sięgnąć po Salatino. Zadbaj o odpowiednią dekorację, przełóż sałatkę do naczynia i zaskocz gości wyrafinowanymi smakami.

Sałatek nie może zabraknąć w twoim jadłospisie. Rozsmakuj się w nich, tworząc własne kompozycje lub sięgając po pełnowartościowe Salatino. Którą opcję dziś wybierzesz?

[1] Gugała-Mirosz Sylwia, Nagel Paula (2017), „Posiłki”. Źródło: https://ncez.pl/seniorzy/zywienie-osob-w-wieku-starszym/posilki (data dostępu: 15.05.2019.)

 

Katarzyna Pefew

doradca żywieniowy, ukończyła Poradnictwo Żywieniowe i Dietetyczne na SGGW, prezes Fundacji Jabłko i Dynia, zajmującej się edukacją z zakresu zdrowego odżywania.