Salatino: to może być pyszne źródło warzyw i kasz w Twojej diecie

05 07 2019 | Katarzyna Pefew

Są pyszne, zdrowe i świetnie wyglądają na talerzu. Mowa oczywiście o warzywach! Możesz jeść je na różne sposoby. Surowe, gotowane, przygotowane na parze albo w zdrowych sałatkach Salatino. W każdej postaci znakomicie smakują i poprawiają kondycję twojego organizmu!

Bogactwo witamin, błonnika i… smaku!

Kiedy byłaś małym dzieckiem, rodzice prawdopodobnie zachęcali cię do jedzenia warzyw. Minęły lata, a dietetycy nadal biją na alarm –  w naszej diecie jarzyn jest wciąż za mało! Możesz to zmienić, dołączając je do codziennych posiłków. Pamiętaj, że warzywa wcale nie oznaczają kulinarnej nudy. W Salatino znajdziesz nie tylko doskonale znane marchewkę czy groszek, lecz także suszone pomidory i oliwki przywołujące na myśl dania kuchni śródziemnomorskiej, warzywa strączkowe, a nawet kasztany jadalne. Możesz jeść je na wiele sposobów, dopasowując posiłki do własnego tempa życia.  Dlaczego warto to zrobić? Anna Taraszewska z Instytutu Żywności i Żywienia przekonuje, że warzywa to źródło wielu witamin i składników mineralnych, błonnika pokarmowego, a także substancji bioaktywnych o korzystnym wpływie na nasz organizm [1]. Dołączając je do codziennej diety, przeciwdziałasz rozwojowi wielu chorób, w tym cywilizacyjnych i dbasz o piękny wygląd. Na tym jednak nie koniec. Wszystkie warzywa oraz większość owoców wykazują niską wartość energetyczną i również z tego względu są polecane w żywieniu osób dbających o właściwą masę ciała [2]. Jak widzisz, przyjemne może iść w parze z pożytecznym!

Nie daj sobie w kaszę dmuchać – zjedz ją sama!

W Salatino, oprócz warzyw, znajdziesz również kasze. Jeszcze do niedawna grały drugoplanową rolę w kuchni – dziś podbijają serca, a właściwie podniebienia fanek zdrowego żywienia. Dlaczego? Ponieważ są bardzo zdrowe. Jak twierdzi dietetyczka Weronika Holeniewska, kasze to po prostu nasiona zbóż, tyle, że poddane mniejszej obróbce niż mąki, w związku z tym nie są w procesie produkcji pozbawiane drogocennej dla zdrowia łuski. Kasze są nie tylko bardzo odżywcze (jako źródło cennych węglowodanów złożonych), ale również bogate m.in. w witaminy z grupy B, a także w: cynk, magnez, żelazo, fosfor, potas czy krzem [3]. W Salatino występują często w towarzystwie warzyw oraz bogatego w zdrowe białko tuńczyka. W rezultacie pożywne sałatki Salatino dostarczają ci nie tylko ważnych witamin i pierwiastków, lecz także wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania niemal wszystkich narządów w organizmie. Różnorodne połączenia składników to z kolei sposób na to, aby urozmaicić dietę i postawić kolejny krok na drodze do odpowiedniego żywienia.

Zastanawiasz się, w jaki sposób komponować wartościowe śniadania, a może szukasz wygodnego sposobu na pyszny i pożywny posiłek poza domem? Zamknięte w poręcznym opakowaniu sałatki Salatino bogate w warzywa i kasze dostarczą Ci niezbędnych składników odżywczych i rozpieszczą Twoje podniebienie. Żyj w swoim rytmie, jedz tak, jak lubisz i ciesz się wspaniałą kondycją!

[1]  Taraszewska Anna (2017), „Kolorowe zdrowie, czyli warzywa i owoce”. Źródło: https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/kolorowe-zdrowie–czyli-warzywa-i-owoce (data dostępu: 14.05.2019.)

[2]  Kunachowicz Hanna, Czarnowska-Misztal Elżbieta, Turlejska Halina (2000), „Zasady żywienia człowieka”, s.139

[3] Holeniewska Weronika (2015), „Nowe życie kaszy”. Źródło: https://dietetycy.org.pl/nowe-zycie-kaszy/ (data dostępu: 14.05.2019.)

Katarzyna Pefew

doradca żywieniowy, ukończyła Poradnictwo Żywieniowe i Dietetyczne na SGGW, prezes Fundacji Jabłko i Dynia, zajmującej się edukacją z zakresu zdrowego odżywania.