Salatino – superfoods w sałatkach

08 07 2019 | Katarzyna Pefew

Superfoods to super-zdrowe jedzenie, które warto włączyć do codziennej diety. Jak? Wybierając wartościowe i pyszne sałatki Salatino!

Słyszałaś już zapewne o superfoods. Być może chciałaś włączyć je do swojej diety, ale… zawsze coś stawało ci na przeszkodzie. Brak czasu, nadmiar obowiązków, zmęczenie. Teraz masz okazję zadbać o siebie i swój jadłospis. W sałatkach Salatino znajdziesz wiele cennych produktów określanych mianem superfoods, a różnorodność składników sprawi, że będziesz mogła wybrać te, które lubisz najbardziej!

Superfoods – co to takiego?

Kompletna lista superfoods nie istnieje. Każdego roku do grona najbardziej wartościowych dla zdrowia produktów dołączają nowe, rozszerzając w ten sposób spektrum dietetycznych możliwości. Jak zatem zdefiniować superfoods? Joanna Neuhoff-Murawska, doświadczona dietetyczka, twierdzi, że jest to żywność, która w swoim składzie zawiera wyjątkowo cenne dla organizmu człowieka składniki. Idea, której przyświeca stworzenie listy super żywności jest stara jak świat, bo najlepszym lekarstwem człowieka jest dieta [1]. Wiesz już, czym jest superżywność. Pora więc na zalety płynące z jej stosowania w codziennej diecie. Sięgając po superfoods, dbasz o prawidłową florę bakteryjną układu pokarmowego i przeciwdziałasz drobnoustrojom chorobotwórczym. Zapobiegasz jednocześnie rozwojowi chorób układu krążenia, w tym miażdżycy i nadciśnienia tętniczego, depresji, nowotworów i cukrzycy.

Komosa ryżowa – ziarenka bogate w białko

Sięgając po superfoods, nie poprzestawaj wyłącznie na jednym produkcie! Próbuj nowych smaków i wybieraj wśród nich te, które najbardziej ci odpowiadają. Świetnym źródłem superżywności są sałatki Salatino. Jeżeli cenisz zbilansowaną dietę i chcesz ograniczyć spożycie mięsa, dobrym pomysłem będą te z komosą ryżową. Dlaczego warto po nie sięgnąć? Ponieważ komosa ryżowa zawiera wszystkie 9 aminokwasów egzogennych, nawet osoby stosujące dietę wegetariańską czy wegańską mogą dostarczyć do organizmu pełnowartościowe białko, włączając nasiona quinoa do swojego jadłospisu. Skład aminokwasów w białku komosy ryżowej jest bardzo zbliżony do tego, który występuje w mleku [2]

Pyszne i wartościowe strączki

Doceniasz potencjał superfoods? Nie zapominaj o warzywach strączkowych. Fasola, ciecierzyca i soczewica to nie tylko cenne źródło białka. To także bogactwo minerałów i witamin, także tych z grupy B, które poprawiają pamięć, koncentrację i pomagają walczyć ze skutkami stresu. Wysokie stężenie błonnika sprawia, że chrupiące strączki są prawdziwym sprzymierzeńcem jelit. Hamują wchłanianie cholesterolu do krwi, dzięki czemu wspomagają serce, a przy tym świetnie smakują. Gdzie znajdziesz wartościowe strączki? Spróbuj Salatino Brytania z białą fasolą lub Salatino Tuńczyk z kaszą jaglaną, ciecierzycą i suszonymi pomidorami. 

Supermoc ukryta w zbożach

Osoby, które z kolei chcą wyeliminować gluten z diety, powinny przyjrzeć się kaszy jaglanej. Jak zapewnia Alicja Ponder z SGGW, spożycie produktów pochodzących z prosa przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia oraz cukrzycy typu 2, a zawarty w nich magnez sprzyja zapobieganiu insulinooporności [3]. Sięgaj po wartościowe zboża, na przykład w postaci sałatek Salatino, w których stanowią ważny składnik. Dzięki wysokiej zawartości błonnika są wartościową przekąską, pozostawiającą na długo uczucie sytości. Błonnik pomaga też dbać o linię i walczyć z nadwagą. By skorzystać z potencjału wartościowych zbóż, sięgnij po Tuńczyka z owsem i kamutem od Salatino. Czy wiesz, że kamut jest prastarym zbożem, cechującym się lekkostrawnością? Owies z kolei reguluje perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom oraz wystąpieniu nowotworów jelita grubego. Udowodniono, że owies może przyczyniać się do zmniejszenia stężenia cholesterolu we krwi. [4]

Chcesz zdrowo się odżywiać? Pamiętaj, że kluczem do świetnej kondycji nie są wymagające diety, lecz urozmaicone, pełnowartościowe posiłki. Komponuj je tak, jak lubisz, spędzaj dużo czasu na świeżym powietrzu i zapewnij sobie odpowiednią ilość odpoczynku, a twój organizm z pewnością ci się odwdzięczy!

[1]  Ciastoch Marta (2016), „Co to jest superfood?”. Wywiad z Joanną Neuhoff-Murawską. Źródło: https://www.newsweek.pl/styl-zycia/superfoods-co-to-jest-superfood-i-jakie-ma-zalety/627xkbr (data dostępu: 15.05.2019.)

[2] Trent Gordon (2013) „Quinoa, the unexplored Superfood: Quinoa recipes and weight loss help”. Źródło: https://books.google.pl/books?id=jhv2AgAAQBAJ&pg=PT12&dq=superfood&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwi6koLn-ZziAhWCCewKHchfBUY4ChDoAQg3MAI#v=onepage&q=superfood&f=false (data dostępu: 15.05.2019.)

[3], [4]  Ponder Alicja (2019), „Superfood, czyli co?”. Źródło: http://www.akademiadobregosmaku.sggw.pl/superfood-czyli-co/ (data dostępu: 15.05.2019.)

Katarzyna Pefew

doradca żywieniowy, ukończyła Poradnictwo Żywieniowe i Dietetyczne na SGGW, prezes Fundacji Jabłko i Dynia, zajmującej się edukacją z zakresu zdrowego odżywania.