Jak bezboleśnie przeżyć powrót do pracy po urlopie? Poznaj 5 tricków!

06 09 2019 | Katarzyna Pefew

Powrót do pracy po urlopie to zwykle stosy maili, nadrabianie zaległości i przestawienie zegara biologicznego na intensywny tryb. Zadbaj o siebie w tym gorącym czasie i sięgnij po wartościowe sałatki Salatino, na przygotowanie których nie musisz tracić cennego czasu!

Jest tylko jedna rzecz, która może popsuć ci urlop: myśl o powrocie do pracy. Nawet jeśli twoje życie zawodowe daje ci dużo satysfakcji, zapewne nie przepadasz za czasem tuż przed urlopem i po nim. Warto jednak pamiętać, by zarówno w ferworze przygotowań, jak i podczas nadrabiania zaległości, myśleć o swoim zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Jak to zrobić? Sprawdź nasze sposoby!

Trick 1: Daj sobie margines czasu na przyzwyczajenie

Lubisz wykorzystać urlop do ostatniej godziny? W takim razie zaplanuj czas na spokojny powrót. Kiedy w niedzielę do południa leżysz na plaży, do wieczora stoisz w korkach, a następnego dnia idziesz do pracy, możesz zapomnieć o miękkim lądowaniu po urlopie. Podróż potrafi być męcząca, a zostawianie powrotu na ostatnią chwilę nie jest najlepszym pomysłem. Wróć nieco wcześniej tak, aby ostatni dzień urlopu spędzić w domu. Stopniowo przestawisz swój organizm na wcześniejszą pobudkę, przygotujesz się na pierwszy dzień w pracy i unikniesz stresu związanego z zostawianiem wszystkiego na ostatnią chwilę. Nasz patent: daj sobie wolne od domowych obowiązków i zamiast długiego przygotowywania posiłków sięgnij po zbilansowany posiłek Salatino na bazie ryby, zdrowych zbóż i warzyw.

Trick 2: Zaplanuj okres przejściowy i spraw sobie przyjemność

Pierwsze dni w po urlopie upłyną ci w lepszym nastroju, gdy zaplanujesz popołudnia i wieczory tak, jak lubisz. Aromatyczna kąpiel, kawa z przyjaciółką, ulubione jedzenie, a może romantyczny spacer? W napięty grafik po urlopie wpisz przynajmniej jedną rzecz dziennie, która sprawia ci prawdziwą frajdę.  

Trick 3: Zadbaj o swoje ciało i duszę

Podczas wakacyjnego czasu miałaś więcej czasu, by wcierać w ciało pachnące balsamy i olejki? A może wreszcie przeczytałaś ciekawą książkę? Postaraj się wpleść w codzienność urlopowe rytuały. Wystarczy, że poświęcisz na nie kilka minut dziennie, a będziesz nadal miała poczucie, że o siebie dbasz. Zatroszcz się o siebie również od środka – zdrowe menu to sposób na świetne samopoczucie i piękny wygląd. Spróbuj superfoods Salatino, czyli pyszne danie, które działa jak wewnętrzny kosmetyk. Zapewnia ci wartościowe kwasy omega-3 zawarte w  rybach, pełne witamin warzywa oraz dodające energii kasze.

Trick 4: Nie rzucaj się na głęboką wodę

Po powrocie z urlopu masz ochotę natychmiast nadrobić wszystkie zaległości? Daj sobie czas! Wszyscy, w tym twoi współpracownicy, dobrze wiedzą, że twoja aktywność zawodowa tuż po wakacjach nie będzie stuprocentowa. Nie siedź do późna w pracy już pierwszego dnia, a zadania rozplanuj  rozsądnie. Ustalaj też realne cele – dzięki temu unikniesz frustracji. Nie zapominaj o przerwach. W porze lunchu wyjdź na krótki spacer, a po pracy postaraj się o więcej aktywności fizycznej. To dobry sposób na rozładowanie stresu i poprawę koncentracji. Zadbaj też o regularne posiłki. Miej pod ręką zdrowe danie Salatino, które doda ci energii do działania. Czy wiesz, że kwasy omega-3 zawarte w rybach korzystnie działają też na nastrój i poprawiają funkcjonowanie mózgu? Sprawdź sama i dodaj rybne sałatki do swojego codziennego menu!

Trick 5: Myśl pozytywnie i przeczekaj trudny czas

„Jeszcze niedawno leżałam na plaży, a teraz tkwię kolejną godzinę za biurkiem… A może by tak rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady?”. Takie myśli potrafią odebrać ochotę na wszystko. Postaraj się skupić na tym, co lubisz w swojej pracy. Doceniasz określony typ zadań, które cię rozwijają, a może wolisz pełne humoru chwile w kuchni przy kawie? Nie pozwól sobie utknąć na przeglądaniu skrzynki odbiorczej – to bardzo przytłaczające zajęcie. Nie wszystkie maile musisz od razu przeczytać i na nie odpowiedzieć. Jeszcze jedno: zapewne dobrze znasz mechanizm powrotów po urlopie ze swojego doświadczenia lub doświadczeń znajomych i wiesz, że ta chandra z każdym dniem będzie coraz mniejsza.

Katarzyna Pefew

doradca żywieniowy, ukończyła Poradnictwo Żywieniowe i Dietetyczne na SGGW, prezes Fundacji Jabłko i Dynia, zajmującej się edukacją z zakresu zdrowego odżywania.