Głód po treningu i wyjściu z wody – jak mądrze go zaspokoić?

23 07 2021 | keino

Głód po treningu i wyjściu z wody – jak mądrze go zaspokoić?

Wysiłek na świeżym powietrzu, kąpiel w morzu czy trening na basenie, a potem… wilczy głód. Znasz to? Dowiedz się, co jest powodem wzmożonego apetytu i jak zdrowo zaspokoić go, sięgając po szybkie przekąski na zimno Salatino.

Im więcej ćwiczę, tym więcej jem – ta sytuacja jest dobrze znana niemal wszystkim osobom, które uprawiają sport. Wilczy głód po treningu dopada w jeszcze większym stopniu kobiety na diecie z obniżoną zawartością kalorii. Powód jest prosty: odchudzające menu często nie uwzględnia ubytku energii podczas ćwiczeń, a piramida żywieniowa bywa zaburzona. Zdarza się też przeciwna sytuacja, czyli automatyczne sięganie po obfite, szybkie jedzenie tuż po treningu, aby uzupełnić braki. Niektóre osoby lubią również nagrodzić się po zakończonych ćwiczeniach, myśląc o tym, ile kalorii spaliły. Takie zachowania mogą jednak w dłuższej perspektywie powodować frustrację. Dlaczego? Ponieważ efekty treningów będą mniej widoczne. 

Jak pokonać głód po treningu? Wybierając rybne sałatki fit!

Po pierwsze: warto dobrze zaplanować jedzenie zarówno po ćwiczeniach, jak i przed nimi. Zanim rozpoczniesz trening, zjedz lekki posiłek o zbilansowanym składzie. Dobrym rozwiązaniem będzie na przykład sałatka, jogurt naturalny lub owsianka z owocami. Równie ważne jest menu po posiłku. Koronną zasadą jest dostarczenie do organizmu białka, które jest kluczowym składnikiem włókien mięśni wymagających regeneracji. Podczas ćwiczeń ulegają one uszkodzeniu. Te z kolei należy uzupełnić odpowiednią dietą. Dlatego najlepiej tak skomponować danie po treningu, żeby znalazła się w nim ryba (np. tuńczyk czy łosoś), chude mięso lub warzywa strączkowe bogate w białko. Należy wzbogacić je o warzywa. W posiłku może znaleźć się też ciemne pieczywo. Znakomitym pomysłem na to, co jeść po treningu, jest zbilansowane danie pełne morskich ryb, jakim jest Salatino. Możesz sięgnąć po dowolną wersję pysznej fit sałatki na bazie ryby i warzyw lub zdecydować się na Salatino Active Moc Protein z łososiem z komosą ryżową, warzywami i nasionami konopnymi. To sałatka rybna stworzona z myślą o regeneracji mięśni i budowaniu ich masy. Obfituje w łososia będącego cennym źródłem kwasów omega-3 i pełnowartościowego białka, które jest niezwykle ważne po ćwiczeniach. Dodatkowo łosoś zawiera potas będący jednym z najważniejszych mikroelementów w zdrowej sportowej diecie. To zbilansowane danie jest bezkonkurencyjne w potreningowej regeneracji również ze względu na zawartość nasion konopi. To prawdziwe superfood i bogate źródło roślinnego białka, witamin i składników mineralnych. 

Głód po wyjściu z wody – co go powoduje i jak sobie z nim radzić?

Kto z nas nie miał chęci na obfity obiad po kąpieli w morzu czy jeziorze? Ten sam mechanizm działa w przypadku treningów pływackich. Co jest powodem zwiększonego apetytu po wyjściu z wody? Główny powód to różnica temperatur – organizm musi wyrównać ją do optymalnego poziomu. Produkcja ciepła to jednak dla niego spory wydatek energetyczny. Efekt: wilczy głód po wyjściu z wody. Po wakacyjnej kąpieli wiele osób sięga po jakikolwiek szybkie przekąski – byle były sycące i znajdowały się akurat pod ręką. To nie najlepsza strategia. Posiłek po pływaniu w morzu, jeziorze, a także po treningu na basenie powinien dostarczyć ciału utracone składniki. Podobnie jak w przypadku menu po treningu dobrze jest sięgać po wartościowe posiłki bogate w wartościowe białko takie jak dania Salatino. To szybkie przekąski na zimno bogate w ryby, warzywa i zdrowe zboża. Można również skusić się na jogurt z płatkami owsianymi, owocami i orzechami.