Chcesz się czuć młodo? Jedz tuńczyka po meksykańsku!

19 04 2019 | Katarzyna Pefew

Stosujesz starannie wybrane kosmetyki i dbasz o regularną pielęgnację? Zrobiłaś już pierwszy krok do pięknej skóry. Zrób kolejny i postaw na odżywienie od wewnątrz. Jak? Jedz te produkty, które przedłużają młodość!

Wolne rodniki – poznaj wroga i znajdź sprzymierzeńców

Młoda, świetlista skóra jest marzeniem każdej kobiety. Wiesz więc, jaki efekt chcesz osiągnąć, ale czy znasz sposoby, jak do niego dojść? Na początek kilka faktów. Jak wyjaśnia Klaudia Wszołek, kosmetolog, organizm człowieka podlega szeregom procesów powodujących jego starzenie się. Ważnym elementem z punktu widzenia kosmetologii są wolne rodniki oraz ich wpływ na powstawanie zmian pojawiających się na skórze wraz z upływem czasu. Gdy ilość wolnych rodników przekracza możliwości ich usuwania przez organizm, wówczas pojawia się “stres oksydacyjny”, którego wynikiem są wcześnie pojawiające się zmarszczki [1]. Dobra wiadomość jest taka, że z wolnymi rodnikami można walczyć za pomocą substancji zawartych w odpowiednio zbilansowanej diecie. To przede wszystkim te witaminy A, C i E, a także karotenoidy.

Co jeść, by wyglądać młodo?

Aby przez długi czas zachować młody wygląd, sięgaj po produkty zawierające substancje wspomagające walkę z wolnymi rodnikami. Cenne źródło witaminy E to między innymi papryka, natka pietruszki, marchew czy szpinak. Znajdziesz ją także w oliwie z oliwek. Ten tłuszcz to prawdziwa bomba witaminowa – zawiera też witaminę A i C. Zastanawiasz się, gdzie znajdziesz karotenoidy? Najwięcej tych cennych substancji chętnie wykorzystywanych w kosmetyce jest zawartych w marchwi, szpinaku i dyni, a także czerwonych owocach. Urszula Stankiewicz, dietetyczka, zwraca natomiast uwagę, że powinniśmy pobierać z dietą także właściwą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wpływają na zdrowe włosy, skórę i paznokcie – nadają im blask i sprężystość[2]. Wśród dobrych źródeł kwasów omega-3 dietetyczka wymienia między innymi ryby i olej rzepakowy.

By cieszyć się jak najdłużej pięknym i młodym wyglądem, zwracaj więc uwagę na to, co jesz. Wartościowe posiłki takie jak sałatki Salatino z bogatą w kwasy omega-3 rybą to optymalne połączenie warzyw i ryby. Tuńczyk po meksykańsku z czerwoną fasolą, papryką czerwoną, marchwią i olejem rzepakowym to zbilansowany posiłek, który dostarczy ci wszystkich niezbędnych dla młodego wyglądu składników. Tuńczyka po meksykańsku Salatino docenił niezależny portal Czytamyetykiety.pl. Eksperci wśród plusów zwrócili uwagę na brak dodatków do żywności[3]. To ważne – zdrowy posiłek to posiłek bez konserwantów.

Młodość to jednak przede wszystkim stan ducha, wewnętrzna harmonia i świadomość, że żyjesz tak, jak chcesz. Zdrowa i starannie zbilansowana dieta to jednak pierwszy krok do tego, by czuć się ze sobą fantastycznie!

[1] Wszołek Klaudia (2018) „Antyoksydanty w diecie – czyli co jeść aby zachować młody wygląd”. Źródło: https://www.akademiadietetyki.pl/dietetyka/antyoksydanty-w-diecie-czyli-co-jesc-aby-zachowac-mlody-wyglad/ (data dostępu: 15.04.2019 r.)

[2] Stankiewicz Urszula (2019) „Zegar biologiczny tyka – sprawdź co jeść by wyglądać młodo!” Źródło:http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/zegar-biologiczny-tyka-sprawdz-co-jesc-by-wygladac-mlodo.html (data dostępu: 15.04.2019 r.)

[3] „GRAAL Salatino Tuńczyk po meksykańsku” [w:] Czytamy Etykiety. Żródło:https://czytamyetykiety.pl/products/graal-salatino-tunczyk-po-meksykansku-160-g/ (data dostępu: 15.04.2019 r.)

Katarzyna Pefew

doradca żywieniowy, ukończyła Poradnictwo Żywieniowe i Dietetyczne na SGGW, prezes Fundacji Jabłko i Dynia, zajmującej się edukacją z zakresu zdrowego odżywania.