Chcesz oczyścić organizm bez drakońskiej diety? Postaw na naturalny detoks!

10 06 2019 | Katarzyna Pefew

Picie wody, soków i jedzenie warzyw przez wiele dni to nie twoja bajka? Nie szkodzi! Żeby oczyścić organizm z toksyn i dodać sobie energii, możesz jeść smaczne i sycące posiłki.

Oczyszczaj organizm i poznawaj nowe smaki

Zdrowe posiłki mogą być także impulsem do poznawania nowych smaków. Prawdziwą skarbnicą cennych mikroelementów jest kamut, czyli najstarszy gatunek pszenicy nazywany także złotem Faraonów. Jesteś ciekawa, jak smakuje? Ma słodkawy, orzechowy smak, który stanowi doskonałe uzupełnienie na przykład sałatki. Oprócz ciekawych walorów smakowych na uwagę zasługują też jego wartości zdrowotne. Zawiera przede wszystkim dużo witamin z grupy B, a także E, które sprzyjają regeneracji skóry i włosów. To również cenny składnik, gdy zależy ci na oczyszczeniu organizmu z toksyn. Jak podkreśla Christine Ruggeri, jeśli doświadczasz częstych bólów głowy, wzdęć, zmęczenia, bólów mięśni i problemów skórnych, być może twoja wątroba wymaga oczyszczenia z toksyn. Kamut to znakomite źródło fosforu, czyli składnika codziennie biorącego udział w setkach procesów na poziomie komórkowym. Pokarmy bogate w fosfor są też ważne dla prawidłowego funkcjonowania nerek – pomagają ciału pozbyć się toksyn poprzez mocz. [1]

Poczuj lekkość i wspomagaj trawienie

Chcesz poczuć się lekko i zadbać o swój układ pokarmowy? Sięgaj po produkty bogate w błonnik. Znajdziesz go w warzywach i owocach, ale nie tylko. Również owies i produkty owsiane są ważnym źródłem błonnika pokarmowego w diecie. Ziarno owsa (całe nieobłuszczone) zawiera przeciętnie 32% błonnika. [2] Warto wiedzieć, że za unikatowe właściwości prozdrowotne owsa odpowiadają tak zwane beta-glukany. To substancje, których działanie pomoże ci oczyścić organizm z toksyn, a także przyspieszy proces odchudzania. Eksperci wyjaśniają, że beta-glukany mają zdolność tworzenia w przewodzie pokarmowym lepkich żeli, w wyniku czego zwiększa się objętość pożywienia, a tym samym zaspokojenie uczucia łaknienia i spowalnia się pasaż treści pokarmowej. Zwiększenie lepkości treści jelita ogranicza wchłanianie tłuszczu i cholesterolu i wzmaga wydalanie kwasów żółciowych z organizmu. Jednocześnie wzrost masy treści jelita grubego sprzyja rozproszeniu toksycznych metabolitów i związków kancerogennych. [3]

Zdrowe zboża w codziennym menu

Zdrowe zboża takie jak owies czy kamut możesz łatwo dodać do swojego menu na co dzień. Zrobisz to, sięgając po sałatkę 7 Zbóż Tuńczyk z owsem i kamutem Salatino. Znajdziesz w niej bogaty w białko kamut, lekkostrawny owies i tuńczyka zawierającego kwasy Omega-3. Te trzy składniki sałatki wzbogacone o warzywa stanowią cenne źródło białka i przyczyniają się do poprawy kondycji twojego organizmu. 7 Zbóż Tuńczyk z owsem i kamutem Salatino to pełnowartościowy, lekki i sycący posiłek, którego smak pozytywnie cię zaskoczy. Oprócz charakterystycznego orzechowego posmaku sekretem aromatu są suszone pomidory, kapary i czarne oliwki, które znakomicie dopełniają smak odżywczych zbóż i ryby. Smaki znakomicie łączą się ze sobą dzięki wartościowym tłuszczom takim jak olej rzepakowy czy oliwa z oliwek. Co więcej, 7 Zbóż Tuńczyk z owsem i kamutem od Salatino nie zawiera konserwantów,  a to niezwykle ważne podczas oczyszczania organizmu z toksyn!

[1] Ruggeri Christine (2015) “Kamut: The High-Energy, High-Nutrient Ancient Grain” [w:] Dr Axe. Food is Medicine (źródło: https://draxe.com/kamut/, data dostępu: 26.04.2019 r.)

[2] Gibiński Marek, Gumul Dorota, Korus Jarosław (2005 )„Prozdrowotne właściwości owsa i produktów owsianych” [w:] „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość” nr 4 (45)

[3] Zarzecka Krystyna, Gugała Marek, Mystkowska Iwona i in. (2018) „Odżywcze i prozdrowotne właściwości ziarna owsa i przetworów owsianych” [w:] ”Kosmos. Problemy nauk biologicznych”, tom 67, nr 2

Katarzyna Pefew

doradca żywieniowy, ukończyła Poradnictwo Żywieniowe i Dietetyczne na SGGW, prezes Fundacji Jabłko i Dynia, zajmującej się edukacją z zakresu zdrowego odżywania.