40+ piękna dojrzałość, energia, pamięć i koncentracja

21 01 2019 | Marzena Kasprzak

Jeśli nigdy nie dbałaś o swoje ciało i umysł – 40-stka to najlepszy czas na to! Dzieci odchowane, w pracy każdego dnia osiągasz zamierzone cele i mierzysz coraz wyżej, co docenia Twoje szefostwo. Dlatego teraz możesz nieco zwolnić, zająć się wreszcie tym, na co Ty, a nie inni, masz ochotę. Czas zadbać o Twoje ciało, które jak nigdy Cię potrzebuje – każdego roku bowiem zachodzą w nim kolosalne zmiany, których niestety nie można zatrzymać. Masz możliwość jednak spowolnienia procesów metabolicznych i nieuchronnej fizjologii, jeśli tylko zadbasz wystarczająco o siebie.

Piękna dojrzałość

U mężczyzn 40 lat to czas kryzysu wieku średniego. A jak jest u kobiet? Zdecydowanie to czas rozpoczęcia ogromnych zmian w organizmie, w tym wkroczenie w wiek menopauzalny, ale połączony z uczuciem spełnienia na polu zawodowym i życia prywatnego. Zmarszczki, poprzez zmniejszającą się z każdym rokiem ilość kolagenu, stają się coraz bardziej widoczne, co tylko pokazuje Twoje piękno, którego nabyłaś z latami doświadczeń. Niestety z wiekiem maleje elastyczność skóry oraz znika jej młodzieńczy blask. Choć starasz się to zmienić zabiegami pielęgnacyjnymi lub przeróżnymi kremami – działanie trzeba zacząć od wewnątrz, a więc dostarczając odpowiedniej dawki witamin oraz składników mineralnych oraz regulując rozchwianą z wiekiem gospodarkę hormonalną.

Twoje ciało pokazuje, że nie jesteś już nastolatką, ale zdecydowanie wkraczasz w czas dojrzałości, świadomości własnego „ja” i swoich potrzeb. Zmniejsza się ilość masy mięśniowej, a zwiększa tłuszczowej, pogarsza się ruchomość stawów i twardość kości, przez co jesteś bardziej podatna na złamania i zwichnięcia. Wejście na 5 piętro to już nie „pikuś” tylko nieco większy wysiłek, chwyta Cię zadyszka, odczuwasz spadek wydolności. Ponadto przeszkadzają Ci nadmierne kilogramy zmagazynowane poprzez nieprawidłową dietę, stres, ale także zmiany hormonalne. Co za tym idzie – odczuwasz mniejszą atrakcyjność samej siebie, zmniejszone libido oraz jesteś bardziej podatna na stany depresyjne.

Popraw koncentrację

Na samą myśl o upływającym czasie i zmianach w Twoim organizmie zbiera Ci się na płacz? Niepotrzebnie! Wiele aspektów zmiany możesz spowolnić, jeśli tylko odpowiednio zadbasz o siebie.  Z pomocą przychodzi produkt stworzony właśnie dla Ciebie, który zawiera nie tylko witaminy i składniki mineralne, ale również wyselekcjonowane nasiona i zioła, które poprawiają kondycję Twojego organizmu. Mowa tu o Salatino 40+ z linii Pro Age. Preparaty ziołowe wspierające SALATINO PRO AGE są jedynymi na świecie, oryginalnymi kuracjami Ojca Klimuszko – prekursora polskiego ziołolecznictwa.

Zdecydowanie pomocne w poprawie koncentracji będą owoce głogu. Zwierają one bogactwo witamin, w tym z gr. B i C oraz flawonoidy oraz procyjanidy. Związki te działają rozkurczowo na mięśnie macicy, jelit oraz powodują obniżenie ciśnienia tętniczego. Ponadto polepszają dopływ krwi do mózgu oraz wzmagają rewitalizację tkanek mózgu.

Podobne działanie ma również kolejna roślina, którą znaleźć możemy w produkcie Salatnio Pro Age 40+. Korzeń żeń-szenia, bo o nim mowa, w medycynie Dalekiego Wschodu stosowany jest jako panaceum na wszelkie dolegliwości. Najważniejszym związkiem są ginsenozydy, których działanie polega na zwiększeniu zdolności hemoglobiny do przyłączania tlenu, przez co nasze komórki są lepiej dotlenione. Powoduje to zwiększenie koncentracji, ale także wydolności fizycznej naszego organizmu, a także poprawę kondycji włosów, skóry i paznokci. Związki te mają również nieocenione działanie na wzmocnienie odporności oraz przyspieszają proces rekonwalescencji, co będzie dodatkowo przydatne wraz z biegiem lat.

Uspokój się i odpocznij

Zapach lawendy znamy wszyscy. Nie wszyscy jednak świadomi jesteśmy tego, jakie bogactwo składników niesie za sobą ta roślina. Kwiaty lawendy to zbiór garbników, triterpenów, kumaryn, fitosteroli, antocyjanów oraz kwasów organicznych. Kwiat ten ma działanie nie tylko uspokajające i wyciszające, co pomaga w sytuacjach stresowych oraz w problemach ze snem, ale również pobudza aktywność naszego mózgu, przez co wzmaga procesy myślowe. Lawenda również przyczynia się do polepszenia pracy układu trawiennego poprzez pobudzenie wydzielania żółci oraz przyspieszenie ruchów perystaltycznych i łagodzenie objawów wzdęć.

Kojąco na układ nerwowy działa również melisa. Ma ona również, tak jak lawenda, działanie pobudzające wydzielanie żółci oraz ułatwiające trawienie, co przyda się np. po spożyciu ciężkostrawnej smażonej kapusty, czy fasolki po bretońsku. Melisa ma także właściwości pomniejszające poziom cholesterolu oraz zmniejszające stłuszczenie wątroby.

Kolejnym ziołem, które uspokoi i zadziała przeciwstresowo oraz przeciwdepresyjnie, jest męczennica, a więc passiflora.

Taka kompozycja ziół przyczyni się nie tylko do zmniejszenia odczuwalności skutków stresu, ale także pobudzi aktywność procesów myślowych. Zdecydowanie warto spróbować produktu, który może mieć tak zbawienne działanie na Twój organizm i pozwoli uporać się ze skutkami nieubłagalnie mijającego czasu.

Marzena Kasprzak

dietetyk, psychodietetyk, diet coach. Ukończyła studia licencjackie oraz magisterskie na kierunku Dietetyka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Na co dzień prowadzi własną poradnię dietetyczną w Poznaniu, organizuje wykłady i warsztaty kulinarne oraz współpracuje z cateringami w całej Polsce. Jest zwolenniczką diety racjonalnej, której przyświeca stwierdzenie, że można jeść wszystko, tylko w odpowiednich ilościach.